StängStäng

Vi tryggar rådgivningen

2019:05 Beslut
2019-09-06

Utgångspunkter vid placering i vissa produkter samt betydelsen av en kunds undertecknande av dokumentationen

Det är endast undantagsvis som konsumenter har den matematiska och finansiella kunskap samt erfarenhet av finansiella instrument som krävs för att kunna bedöma de risker som är förknippade med finansiella instrument i form av s.k. autocalls och marknadswarranter. Dessa produkter karaktäriseras av höga risker och mycket komplicerad riskstruktur till följd av icke-linjära samband med underliggande finansiella variabler.

De aktuella produkternas riskegenskaper ställer också krav på att kunden har en god finansiell förmåga och önskan att bära de risker som produkterna medför, vilket konsumenter mycket sällan har. Den aktuella typen av produkter är därför mycket sällan lämpliga för konsumenter.

För att en rekommendation om placering i sådana produkter ska anses vara lämplig för en konsument måste förmedlaren för det första kunna visa att konsumenten i det enskilda fallet har den kunskap och erfarenhet som krävs. Förmedlaren måste för det andra kunna visa att rekommendationen i det enskilda fallet är lämplig med hänsyn till konsumentens ekonomiska situation och finansiella förmåga samt önskan att bära risk. Förmedlaren ska för det tredje kunna visa att den utredning, analys och bedömning av hur de aktuella produkterna passar konsumentens unika behov, önskemål och riskvilja är baserad på tillräckligt avancerade risk- och analysmodeller.

I den utredning och analys som förmedlaren är skyldig att särskilt dokumentera måste det bl.a. finnas tydlig information om de samlade kostnaderna för produkterna som belastar konsumenten och hur kostnaderna påverkar den förväntade nettoavkastningen.

En kunds undertecknande av rådgivningsdokumentationen och en särskild försäkran har inget betydande bevisvärde vid en prövning av om en förmedlare har åsidosatt kravet på god sed enligt InsureSecs regelverk.
Påföljd: Varning
Filtyp
Beslut 2019-5 dnr 2018-30.pdf